Datum a místo konání:
11. ledna 2025, začátek v 09.00 hodin, Hotel ILF Praha
Hlavní téma konference:
BOLEST
Akce už proběhla
Podrobnější informace
Rezervujte si termín a podívejte se na předběžný program 12. výroční konference MSrehab, která proběhne v lednu.
Na praktické workshopy je omezená kapacita.
Sobota 11. ledna 2025
Praha | Hotel ILF | www.hotel-ilf.cz | Budějovická 743/15, Praha 4 – Michle
Odborný program | 9.00 – 17.00 hod.
9.00 Zahájení konference | L. Suchá, MSrehab, z.s.
9.05 Bolest - základní informace, které bychom měli znát | Ivana Kovářová
9.35 Bolest jako psychologický fenomén | Martin Pospíchal
10.00 Bolest u osob s RS | Klára Novotná
10.15 Vliv sociální podpory a dalších faktorů na bolest u osob s RS | Kaitlin Elizabeth Riegler
11.40 Evoluce chápání bolesti z pohledu fyzioterapie | Jaroslav Zeman
11.05–11.20 přestávka na kávu
11.20 Terapie bolesti u RS | Marta Vachová
11.45 – 12.30 Blok kazuistik na téma bolest z pohledu různých odborností
KBT - psychoterapie bolesti | Lucie Friedová
Bolest u osob s vyšším EDSS | Kamila Voňková
Když se k RS přidá bolest | Alena Hagarová
12.30 – 13.00 Bolesť ako faktor ovplyvňujúci kvalitu života u ľudí so sclerosis multiplex a možnosti jej zvládania | Pavol Mikula
13.00 – 14.00 oběd
14.00 – 17.00 Workshopy (každý workshop trvá 90 minut a bude možné absolvovat postupně oba)
Workshop 1: Zážitek versus emoce | Karin Emily
Workshop 2: Vnímání a ovlivnění bolesti | Jaroslav Zeman
Program ke stažení zde.
Doplňující informace
Seminář organizuje spolek MSrehab, z.s.
Kontakt na organizátora: Lucie Suchá, lucka.sucha@email.cz
Registrace na konferenci: Registrace přes webový formulář (níže na této stránce).
Platba:
Registrační poplatek na místě: plná cena 400 Kč, členové UNIFY a studenti zdravotnických oborů 250 Kč.
Konference má charakter odborného vzdělávání a je určena pouze pro zdravotnické odborníky.
Občerstvení během dne zajištěno (kávová přestávka, oběd).
Medailónky přednášejících a anotace přednášek
MUDr. Ivana Kovářová
Po absolvování lékařské fakulty v r 1996 jsem začala pracovat jako neurolog a od r 2002 se věnuji pacientům v RS Centru VFN Praha. Zabývám se hlavně řešením bolestivých stavů způsobených spasticitou a neuropatickými bolestmi.
Bolest - základní informace, které bychom měli znát
Bolest k nejčastějším symptomům nemocných s RS. Přednáška se věnuje současné klasifikaci bolesti a nejčastějším jednotkám u RS.
-------------------------------------------------------------
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.
Jako psycholog se věnuje možným vlivům naší psychiky na imunitní systém a zdraví. Dlouhodobě se zaměřuje na oblast zvládání psychické zátěže a stresu. Ve své praxi pracuje především s onkologicky či jinak dlouhodobě nemocnými. Je předsedou výboru psychoonkologické sekce při České lékařské společnosti JEP. Lektorem výuky psychoonkologie na Univerzitě Karlově v Praze a psychoneuroimunologie v rámci Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze.
Bolest jako psychologický fenomén
Zkušenosti s vnímáním a zpracováním bolesti u chronicky nemocných
Velká část pacientů s různými druhy chronických onemocnění prožívá také ve větší či menší míře nejrůznější formy bolesti. Právě slovo "prožívá" bude obsahem našeho sdělení. Naše zkušenost ukazuje, že prožívání bolesti je do určité míry subjektivní, tedy psychologicky do určité míry částečně ovlivnitelný. Samotná bolest je smyslově-emoční prožitek a jeho míra mnohdy souvisí se zpracováním vjemů v našem mozku. Ve sdělení se budeme opírat především o naše zkušenosti při práci s onkologicky nemocnými lidmi, nicméně s přesahem k dalším druhům chronických onemocnění včetně roztroušené sklerózy.
-------------------------------------------------------------
Mgr. Klára Novotná, Ph.D.
Působí jako fyzioterapeut v RS centru Neurologické kliniky 1.LF UK a VFN od roku 2011. Zaměřuje se hlavně na možnosti symptomatické rehabilitace (možnosti rehabilitačního ovlivnění chůze a dalších obtíží).
Bolest u osob s RS
Sdělení se zaměří na popis zkušeností pacientů RS centra s bolestí a následně představí evidence-based rehabilitační postupy pro ovlivnění bolesti u osob s RS.
-------------------------------------------------------------
Kaitlin Elizabeth Riegler, PhD
V srpnu 2023 jsem na Pensylvánské státní univerzitě získala doktorát z klinické psychologie. Zaměřuji se na klinickou neuropsychologii a nyní působím jako postdoktorandský výzkumník v oboru klinické neuropsychologie. Ve svém výzkumu se zaměřuji na modifikovatelné faktory, které souvisejí s výsledky u několika neuropsychologických populací, především na roztroušenou sklerózu a otřesy mozku ve sportu. Zajímám se také o zavádění léčby založené na důkazech, která by se zabývala těmito modifikovatelnými faktory, jež mohou ovlivnit kognitivní funkce a kvalitu života (včetně bolesti).
-------------------------------------------------------------
Mgr. Bc. Jaroslav Zeman
Fyzioterapeut s bio-psycho-sociálně-spirituálním přístupem, frekventant psychoterapeutického výcviku logoterapie a existenciální analýzy, student Řízení a supervize na FHS UK. Působí také jako terapeut a lektor v oblasti fyzioterapie, pochází z Českých Budějovicích, tam by chtěl žít každý.
Evoluce chápání bolesti z pohledu fyzioterapie
Příspěvek se zaměřuje na historické proměny vnímání bolesti z různých úhlů pohledu. Budeme se zabývat otázkou, zda lze historii bolesti chápat cyklicky nebo lineárně, a zkoumat, do jaké míry je bolest subjektivní a individuálně prožitá zkušenost. Diskuze otevře prostor pro reflexi, co si pod pojmem bolest představujeme a jak se její chápání formovalo napříč dějinami.
Vnímání a ovlivnění bolesti (workshop)
Srdečně Vás zvu na workshop Vnímání a ovlivnění bolesti. Jaké by to bylo stát se na chvíli součástí malého experimentu, na vlastní kůži potvrdit nebo vyvrátit teorii bio-psycho-socialního modelu o propojení různých faktorů při vnímání bolesti. To vše si vyzkoušíme skrze dva 20 minutové sebezkušenostní zážitky a v závěru se budeme kriticky zamýšlet nad současnými teoriemi ovlivňování bolesti ve fyzioterapii a propojíme tak přednášku Evoluce vnímání bolesti do workshopu
-------------------------------------------------------------
MUDr. Marta Vachová
Od dokončení studia medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni v roce 1996 pracuje na Neurologickém oddělení teplické nemocnice. Od školy se věnuje problematice roztroušené sklerózy mozkomíšní (RS). Její úsilí vedlo v roce 2005 k zařazení původní ambulance pro RS do sítě RS center, kterých je v České republice nyní 15. Jako vedoucí lékař tohoto centra vysoce specializované péče pracuje doposud. Centrum kromě standardní léčby poskytuje nemocným i možnost účasti v mezinárodních studiích s novými léky pro nemocné s RS.V tomto směru MUDr. Marta Vachová zastává funkci hlavního investigátora od roku 2006. V uplynulém roce získala vítězství v soutěži Anděl mezi zdravotníky.
-------------------------------------------------------------
Mgr. Lucie Friedová, Ph.D.
Psycholožka, absolventka psychologie na FF UK a postgraduálního studia neurověd na 1. LF UK. Psychoterapeutický výcvik zaměřený na kognitivně behaviorální přístup (KBT) absolvovala v Mezinárodním institutu KBT - ODYSSEA. Další vzdělání získala ve výcviku Komplexní krizové intervence a certifikovaném kurzu Klinická neuropsychologie dospělých. Pracuje v RS centru Neurologické kliniky a v Centru pro léčbu bolesti VFN v Praze. V rámci své předchozí praxe pracovala převážně s lidmi v akutní krizi či s lidmi s duševním onemocněním.
KBT – psychoterapie bolesti
Psychoterapeutická kazuistika pacienta s roztroušenou sklerózou (RS), u něhož bolest výrazně ovlivňuje kvalitu života. V kazuistice se zaměříme na principy kognitivně behaviorální psychoterapie (KBT) v práci s chronickou bolestí a na porozumění souvislostem mezi bolestí, psychickým stavem a chováním pacienta. Přednáška zdůrazní specifika práce s pacienty s chronickou bolestí při RS a nabídne inspiraci pro efektivní terapeutické intervence, které přispívají ke zlepšení kvality života navzdory přítomnosti bolesti.
-------------------------------------------------------------
Mgr. Alena Hagarová
FN Hradec Králové, psychoterapeutka v Paliativním týmu, soukromá praxe
Když se k RS přidá bolest
Bolest, pokud zasáhne, dokáže každému člověku zkomplikovat běžný život. Lidé nemocní roztroušenou sklerózou mají život již zkomplikovaný nechtěným nevyléčitelným onemocněním a bolest přichází stejně nevybíravým způsobem.
-------------------------------------------------------------
Mgr. Pavol Mikula, PhD.
Psycholog, který nyní působí na Lékarské fakultě Univerzity Pavla Josefa Šafárika v Košicích, kde je výzkumným pracovníkem na Ústavu Sociální a Behaviorální medicíny. Své doktorské studium absolvoval na nizozemské Rijksuniversiteit Groningen. Jeho hlavním výzkumným zaměřením jsou behaviorální koreláty kvality života osob s RS.
Bolesť ako faktor ovplyvňujúci kvalitu života u ľudí so sclerosis multiplex a možnosti jej zvládania
Prezentace představí výsledky výzkumu týmu autorů košické univerzity zasazené do kontextu recentních mezinárodních studií.
-------------------------------------------------------------
Bc. Karin Emily
Psychoterapeutka, speciální pedagožka, arteterapeutka. Od roku 2014 do současnosti působím jako psychoterapeutka pro pacienty s RS v MS poradně ve FNKV Praha. Jako externí lektor arteterapie spolupracuji v programech pro pacienty s RS s VFN Praha. Dále se věnuji přednáškové a školící činnost i pro další organizace, které se zaměřují na podporu pacientů s RS. Pro pacienty jsem vydala motivační knihy s audionahrávkami relaxačních technik, které mohou používat dle potřeby i v soukromí.
Zážitek versus emoce (workshop)
Tématy workshopu jsou:
- Reakce na vnímání emoční a fyzické bolesti.
- Co se děje v těle i v duši.
- Vysíláme to, co přijímáme?
-------------------------------------------------------------
Na Vaši účast se těší
Lucie Suchá
předsedkyně MSrehab, z.s.
Partneři
Platinový partner:
Partneři: