Datum a místo konání:
21. ledna 2023, začátek v 09.00 hodin, Praha 6 - Dejvice, CIIRC
Hlavní téma konference:
Akce a relaxace - umění si odpočinout
Akce už proběhla
Podrobnější informace
Zpráva z konference ZDE.
Datum konání: sobota 21. ledna, 9-15 hod.
Místo konání: Praha, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (budova CIIRC), Jugoslávských partyzánů 3
Hlavní téma konference: Akce a relaxace - umění si odpočinout
Odborný program
9.00 Zahájení (Lucie Suchá)
9.05 Martin Pospíchal: Vliv mysli na imunitní systém a nemoc
10.00 Daphne Kos: Význam šetření energií při zvládání aktivit denního života
10.30–10.45 přestávka
10.45 Jana Lízrová Preiningerová: Glymfatický systém
11.15 Sofie Ferdinand: Praktická zkušenost managementu šetření energií u osob s RS
11.40 Marta Vachová: Dovolená a cestování u osob s RS
12.30–13.30 přestávka
Praktický workshop 1: Vědomé dýchání (Martina Chalupníková)
Praktický workshop 2: Prevence vyhoření (Daniel Štrobl)
Praktický workshop 3: Koordinace, rovnováha, smysly (Eva Ornstová)
Medailónky přednášejících a anotace přednášek
Prof. Daphne Kos, PhD
Profesorka Daphne Kos je ergoterapeutka, které se celý svůj profesní život věnuje rehabilitaci osob s roztroušenou sklerózou. Pracuje jako ergoterapeut a vědecky se zabývá především problematikou únavy u pacientů s RS, ale i u jiných neurologických diagnóz. Nyní působí jako vědecký pracovník v rehabilitačním oddělení belgického národního MS centra Melsbroek a jako profesorka a garantka programu ergoterapie na Katolické Univerzitě v Lovani (Belgie). Jejími hlavními výzkumnými zájmy jsou kromě únavy také zvládání ADL aktivit, stanovení vhodných terapeutických cílů, možnosti vyšetření.
V současnosti je prezidentkou mezinárodní organizace RIMS (Rehabilitation In Multiple Sclerosis).
Ve své přednášce na konferenci MSrehab se budě věnovat teoretickému vysvětlení únavy a možností jejího ovlivnění u pacientů s RS.
Sofie Ferdinand, MSc.
Sofie je ergoterapeutka dlouhodobě působící v belgického národním MS centru Melsbroek, kde pracuje jako vedoucí terapeut. MS centrum Melsbroek spojuje nejen lékařskou péči, ale jeho součástí je i rozsáhlé rehabilitační oddělení, které poskytuje komplexní rehabilitační služby pro pacienty s RS s různým stupněm postižení včetně služeb paliativních (jedná se vlastně o samostatnou nemocnici).
Sofie se věnuje praktické části s pacienty, včetně plánování individuálních cílů a postupů terapie.
Ve své přednášce pro MSrehab se bude zabývat praktickým prováděním poradenství a intervencemi na šetření energie u osob s RS.
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.
Jako psycholog se věnuje možným vlivům naší psychiky na imunitní systém a zdraví. Dlouhodobě se zaměřuje na oblast zvládání psychické zátěže a stresu. Ve své praxi pracuje především s onkologicky či jinak dlouhodobě nemocnými. Je předsedou výboru psychoonkologické sekce při České lékařské společnosti JEP. Lektorem výuky psychoonkologie na Univerzitě Karlově v Praze a psychoneuroimunologie v rámci Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze.
Anotace k přednášce Vliv mysli na imunitní systém a nemoc
Možná role psychických faktorů při selhávání regulace imunitního systému u onkologických onemocnění a roztroušené sklerózy. Podobnosti a rozdíly.
Přednáška představuje možné koncepty ovlivnění roztroušené sklerózy psychosociálními faktory. Soustředí se především na popis vlivu emocí a stresu na imunitní systém. Dále rozvoj chronického zánětu, ale i dalších faktorů modifikujících správnou funkci imunity.
Sdělení se opírá o relevantní studie v oblasti psychoneuroimunologie. Otevírá otázky vlivu dlouhodobé zátěže například z mezilidských vztahů, depresivních stavů na straně jedné. Ale i možných ochranných faktorů na straně druhé, včetně pociťované opory a dalších. Přednáška se snaží ukázat možné podobnosti při selhávání správné funkce imunitního systému u onkologických onemocnění a roztroušené sklerózy, a to v návaznosti na psychiku nemocného.
PhDr. ThMgr. Daniel Štrobl
Český psycholog a psychoterapeut. Více na Daniel Štrobl – Wikipedie.
Anotace k praktickému workshopu Prevence vyhoření
„Syndrom vyhoření se v oblasti zdravotnictví stal tak běžným, že má nyní svá vlastní diagnostická kritéria. A se zvýšeným rizikem zdravotnických pracovníků jsou důsledky pro jednotlivce, organizaci a společnost jako celek v drtivé většině negativní. V tomto workshopu vybavíme účastníky reálnými nástroji určenými k ochraně jejich kariéry, vytvoření podpůrné profesní kultury, zlepšení work-live balance a tím snížení rizika rozvoje syndromu vyhoření.“
• detekce možných příčin vzniku syndromu vyhoření
• hlavní zdroje zátěže
• vztah mezi stresem a syndromem vyhoření
• autodiagnostika příznaků syndromu vyhoření
• 10 faktorů způsobujících vyhoření
- rizikové faktory na úrovni organizace
- rizikové faktory na úrovni jedince
• symptomy vyhoření
• primární a sekundární prevence vyhoření
Eva Ornstová
Taneční pedagog s dlouholetou a rozmanitou praxí stále hledající nové způsoby zkvalitnění pohybu. Zabývá se výukou jak profesionálů tak amatérů, malých dětí i seniorů. Díky své diagnóze (RS od roku 2012) začala před dvěma lety na popud Renáty Malinové pracovat na pohybové terapii pro pacienty s RS, kterou už dvakrát s kladnou odezvou vyzkoušela na semináři pořádaném na Monínci. Pedagogická praxe: ZUŠ Jižní Město, Taneční konzervatoř hl. m. Prahy, DAMU, Sokol. Jako interpret: Český soubor písní a tanců, taneční divadlo BUFO, pohybové divadlo Veselé skoky. Choreografická a pohybová spolupráce s českými divadly, spoluautorka skladby pro ženy na Všesokolských sletech 2006 a 2012.
Anotace k praktickému workshopu Koordinace, rovnováha, smysly
Tanečně - pohybová terapie si klade za cíl upevňovat a rozvíjet koordinaci, prostorovou orientaci, rovnováhu i pohybovou paměť pacienta. Vše se děje zábavnou formou za pomoci jednoduchých pohybů a tanečních kroků podřízených hudebnímu doprovodu nebo rytmu. Účastník lekce by tak neměl mít dojem, že cvičí, ale že se baví pohybem.
Mgr. Martina Chalupníková
Jsem žena, která se nechává vést v životě svou intuicí a jsem otevřena všem lekcím života, které považuji za zdroj vědění, vědomí. Prošla jsem si velkou transformací díky nemoci zvané rakovina. Při té příležitosti jsem se dostala do kontaktu se smrtí, se silou dechu a podstatou bytí a toto ráda sdílím s druhými.
Pozvání na workshop Vědomé dýchání
Sílu vědomého dechu jsem poznávala také u jedinečných učitelů - Bhagata a Gitena, jejichž Výcviky vřele doporučuji. To, co nejraději předávám na setkáních s dechem je síla pozorování dechu, emocí, uvědomění si plynuti jako základní charakteristiky dechu, ale i života. Jak dýcháme je totiž obraz toho, jak žijeme. Dech a život jsou v těsném napojení na sebe.. Cesta dechu je cesta do nitra, do hloubky sebe sama. Kde jdeme blíž k tomu, kým nebo čím doopravdy jsme.
MUDr. Jana Lízrová Preiningerová, Ph.D.
Zabývá se neurologií a oftalmologií se zaměřením na roztroušenou sklerózu a přidružená onemocnění. Věnuje se klinické, výzkumné i pedagogické činnosti na Neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. Po ukončení lékařského studia a specializaci v oboru neurologie na 1. LF UK v Praze působila 12 let na neurologii na Yale University, kde vedla komplexní program péče pro pacienty s RS a klinický výzkumný tým. V roce 2009 se s rodinou vrátila do Prahy a nastoupila k prof. Kubala Havrdové do RS centra. Její výzkum se zaměřuje na zavádění nových technologií do klinické praxe (OCT), prohlubování našeho chápání podtypů RS a predikci průběhu nemoci.
Anotace k přednášce Glymfatický systém
Každá vysoce metabolicky aktivní tkáň potřebuje efektivní způsob regenerace. Ačkoliv je mozek vysoce metabolicky aktivní orgán, jeho způsob očišťování nebyl donedávna zcela znám. Před méně něž 10 lety byl popsán systém zodpovědný za odvod zplodin (včetně bílkovinných produktů) z parenchymu mozku, který je nejvíce aktivní při spánku. Na znamení toho, že tento systém připomíná lymfatický systém, ale je závislý na funkci glie, ho jeho objevitelé pojmenovali glymfatický systém. V přednášce bude shrnuta současná koncepce metabolické regenerace mozku a jeho důsledky pro patofyziologii některých chorob CNS.
Prim. MUDr. Marta Vachová
Od dokončení studia medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni v roce 1996 pracuje na Neurologickém oddělení teplické nemocnice. Od školy se věnuje problematice roztroušené sklerózy mozkomíšní (RS). Její úsilí vedlo v roce 2005 k zařazení původní ambulance pro RS do sítě RS center, kterých je v České republice nyní 15. Jako vedoucí lékař tohoto centra vysoce specializované péče pracuje doposud. Centrum kromě standardní léčby poskytuje nemocným i možnost účasti v mezinárodních studiích s novými léky pro nemocné s RS.V tomto směru MUDr. Marta Vachová zastává funkci hlavního investigátora od roku 2006. V uplynulém roce získala vítězství v soutěži Anděl mezi zdravotníky.
Anotace k přednášce Dovolená a cestování u osob s RS
Máme tady nový rok a řada z nás plánuje, kam vyrazit na jarní prázdniny, na letní dovolenou. Na co by měli myslet lidé s roztroušenou sklerózou, pokud se chystají odcestovat na týden nebo i delší čas? Jak to udělat s léky nebo co když mají těsně před infúzí? Přijďte si poslechnout přednášku plnou cenných rad.
Program ke stažení zde.
Doplňující informace
Seminář organizuje spolek MSrehab.
Konference má charakter odborného vzdělávání a je určena pouze pro zdravotnické odborníky.
Registrační poplatek na místě: 350 Kč, členové UNIFY a studenti zdravotnických oborů 200 Kč.
Občerstvení během dne zajištěno.
Kontakt na organizátora: Lucie Suchá, lucka.sucha@email.cz
Z organizačních důvodů prosíme o vyplnění a odeslání přihlašovacího formuláře níže.
Přednášky zahraničních přednášejících budou s titulky.
Partneři
Generální partner
Zlatý partner
Stříbrný partner
Bronzový partner